Комарец
Добредојдовте на Комарец Форум!
Комарец
Добредојдовте на Комарец Форум!
Комарец
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeGalleryLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Како да се забрза Mozilla Firefox?

Go down 
4 posters
АвторПорака
ROCK ON
Двоен Модератор
Двоен Модератор
ROCK ON


Број на мислења : 200
Години: : 28

Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? EmptyЧет Jул 09, 2009 10:09 pm

1.Напишете about:config во полето за адреси
2.Ке бидете предупредени за евентуалните штети при чепкањето ни вие ке изберете I'll be carefull i promise!
3.Во полето fliter внесете network
4.Ке ви се појават подтабови но вие ке пронајдете network.http.pipelining кликнете 2 пати и вредноста ке се промени од false na true.
5.Истото направете го и со network.http.proxy.pipelining.
6.На белата површина на десен клик одберете New>Integer.Во празното поле впишете nglayput.initiapaint.delay и нагодете ја вредноста на нула.
ОГРАНИЧЕТЕ ЈА ИСКОРИСТЕНОСТА НА RAM МЕМОРИЈАТА!!!
1.Отворете about:config
2.Во полето filter впишувате browser.cache и пронаоќате browser.cache.disk.capacity.
3.Вредноста е поставена на 50000 но вие можете да ја намалувате оваа вредност во зависност од RAM меморијата.Ако имате 512 или 1024 МB RAM слободно можете да ја намалете вредноста на 1500
Намалете ја искористеноста на RAM меморијата и кога Firefox e минимизирана
1.Отворете about:config
2.Десен клик потоа New>Boolean впишувате config.trim_on_minimize и вредноста ја нагодувате на True.
Исклучете го времето за чекање кога инсталирате некоја екстензија
1.about:config
2.Во копчето filter впишувате security.dialog_enable_delay од каде што со менување на вредноста од 2000 msec во 0.
Вратете се на почетокот Go down
М@CED()NIA W{}LVE$
Модератор
Модератор
М@CED()NIA W{}LVE$


Број на мислења : 147

Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? EmptyПет Jул 10, 2009 12:30 pm

кај мене е доволно брз па така да не мислам да го забрзувам
Вратете се на почетокот Go down
stolee
Администратор
Администратор
stolee


Број на мислења : 216

Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? EmptyПет Jул 10, 2009 1:20 pm

Го знаев ова од порано го имав направено и стварно ја забрзува Мозилата, но сега незнам дали ова работи на Mozilla 3.5. На новата верзија на Мозила не е ниту потребно да ја правиш побрза, и така си е брза без да ја правиш Насмевка
Вратете се на почетокот Go down
https://klik.macedonianforum.net
ROCK ON
Двоен Модератор
Двоен Модератор
ROCK ON


Број на мислења : 200
Години: : 28

Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? EmptyПет Jул 10, 2009 2:36 pm

Да.Инаку јас користам Гугл Хром и Сафари....подобри се од мозилата.А кај мене мозилата е мн бавна и никакво забрзување не и помага...не знам за шо е така
Вратете се на почетокот Go down
Фликси
Двоен Модератор
Двоен Модератор
Фликси


Број на мислења : 185
Години: : 26

Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? EmptyСаб Jул 11, 2009 12:06 am

ROCK ON напиша:
Да.Инаку јас користам Гугл Хром и Сафари....подобри се од мозилата.А кај мене мозилата е мн бавна и никакво забрзување не и помага...не знам за шо е така

И кајмене е бавен,и ова го направив,многу е бавен
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се забрза Mozilla Firefox?   Како да се забрза Mozilla Firefox? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како да се забрза Mozilla Firefox?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Комарец :: Компјутери и Технологија :: Интернет-
Отиди до: